Program na listopad 2019

Program na listopad 2019

V pátek 1.11.  od 20:00 zahraje jazzové duo Voborský/Pudlák

Jan Voborský a Jan Pudlák se potkali v roce 2013 na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde spolu studovali jazzovou hudbu. Oba hráče od počátku spojovala láska k hard-bopovému jazzu 60. let, zejména ke kompozicím W. Montgomeryho, ale také například k harmonicky propracovaným kompozicím B. Evanse a J.Halla. Netrvalo tedy dlouho, než spolu Janové začali aktivně hrát po pražských podnicích jako jazzové duo.

V roce 2015 se však hudební cesty obou Janů na chvíli rozešly.

Nyní se po několika letech hudební cesty obou Janů opět spojují – symbolicky se navrátí ke svým hudebním kořenům a zahrají Vám v Božské lahvici v pátek 1.listopadu v původním jazzovém duu.

V pátek 8.11. v 19:30 uvede svou novou básnickou sbírku „Čum do ráje“ její autor Jan Spěváček

Čum do ráje je sbírka 52 básní, v nichž se rodinná a přátelská blízkost prolíná s blízkostí Bohu. Dá se chápat i jako kniha o možnosti univerzální lásky. Autor věří, že osud a náhoda jsou dobří přátelé – a zcela nenáhodně zvolil jako titul své knihy dětský „přeřek“ z Holanovy Noci s Hamletem – v mlžném jihlavském kraji pak vidí ráj na zemi.

Jan Spěváček (*1982) pochází ze Žďáru nad Sázavou. Pracuje jako učitel. Časopisecky publikoval např. v Hostu, Protimluvu, Psím víně, Tvaru a Welesu; knižně v rámci příloh časopisu H_aluze: Třeba jednou vykvetou z otazníků květy (2012) a Tabu rtů (2015). Je laureát Brněnské sedmikrásky 2010 a držitel ocenění v rámci Literární ceny Vladimíra Vokolka (2015, 2016). Žije v Jihlavě.

V pondělí 11.11. v 19:30 zahraje písničkář Iggy Gott: Kdo byl víc než mé hvězdy nad Remeší?

Písničkář s básnickou duší a prořízlými tóny své kytary vystoupí v Lahvici, aby zahrál ze své tvorby Svět jménem Člověk.

„V mém životě sběha postrádám ticho světa. Armáda peřin způsobí, že ve sny na chvíli věřím, než utluče mi vědomí. Hvězdy nad Remeší jsem dávno počítat přestal. Ach, má Lucie, já jsem jim běžel vstříc jako prvně marně čekajíc. Třesoucí se jak malý Petr, když zvedl se vítr od vinic. Duší básníků té nešetřil jsem. Vždyť kdo byl víc než mé hvězdy nad Remeší?“

Ve středu 13.11. v 19:30 proběhne již dvacátý třetí poetický večer v rámci projektu Pomáháme poezií

Vstupné je dobrovolné. Celým výtěžkem bude podpořena nezisková organizace FOSA o.p.s. (organizace, která usiluje o začlenění lidí se znevýhodněním, zejména v důsledku zdravotního postižení, do společnosti a o dosažení maximální možné míry jejich soběstačnosti) http://www.fosaops.org/

Ve čtvrtek 14.11. ve 20:00 v Lahvici po delší době své jazzové kousky zahraje Trio K

V pondělí 18.11. uvedeme večer věnovaný bajkám. Žánru táhnoucímu se od Ezopa až k výrazným básníkům současnosti.

Během večera své bajky představí Petr Borkovec, Robert Wudy a Vojtěch Vacek.

V úterý 19.11.  od 19:30 proběhne večer Českého literárního centra „Česká poezie v překladu“

České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, vás srdečně zve na večer poezie v režii tří překladatelů české literatury. Každý překladatel či překladatelka představí svého oblíbeného básníka či básnířku a společně přečtou originál i překlad několika básní. Pozvání zatím přijali do francouzštiny, Jean-Gaspard Páleníček, současný rezident ČLC, a Zofia Bałdyga překladatelka do polštiny.

Ve středu 20.11.  v 19:30 pokřtíme nové číslo časopisu Plav „Z temné komory“

3. 10. 2019 vyšlo nejnovější číslo Plavu věnované fototextům nazvaný  Z temnné komory a společně s ním se vrátíme do doby analogové, kdy fotografie ještě vznikaly v tomto tajemném prostoru. V čísle přinášíme nové české překlady francouzsky píšících autorů: Georgese Rodenbacha, Stéphana Mallarmého, Claude Cahunové, Luca Dietricha, Hervé Guiberta a Sophie Calleové. Jejich texty jsou specifické tím, že jsou doprovázeny fotografiemi. Ty v nich ale neplní funkci klasické ilustrace, která je podřízená textu a vysvětluje ho. Naopak text a obraz jsou v nich rovnocenné a vzájemně se obohacují o nové významy

V pondělí 25.11. v 19:30 proběhne večer věnovaný J. Kerouacovi: 50 let na cestě

Anděl zoufalství, král beatniků, Jack Kerouac. 21. října to bylo 50 let od jeho smrti. Odkaz života i děl, který zanechal, však žije dodnes s každým dnem silněji. Vydejte se s námi na cestu ve šlépějích Kerouacovy tvorby i života.

V úterý 26.11. v 19:30 proběhne literární večer „Obrazy ze života aneb soví zrcadlo“

Večer naplněný předčítáním ukázek z vybraných literárních děl i z vlastní tvorby vystupujících, proloženým hrou na kytaru, zpěvem. Můžete se těšit mimo jiné na scénické čtení z díla Lewise Carrolla Alenka za zrcadlem či Roarka Bradforda Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti, představení nejnovější tvorby blogera a autora knižní série Zapomenuté příběhy Mariana Kechlibara, matematickou povídku prof. Tomáše Kepky či zhudebněné Šibeniční písně Christiana Morgensterna.

Ve čtvrtek 28.11. v 19:30 bude v Lahvici pokřtěna kniha „Bláznův deník“ – výbor z díla čínského spisovatele Lu Süna

Knihu pokřtí Zuzana Li a Martin Bedřich