Program na prosinec 2019

Program na prosinec 2019

ZRUŠENO!!! –  V pondělí  2.12.  od 19:30 zahraje trio Romanovská – Tichý – Hrubý – Omlouváme se, ale z organizačních důvodů byl tento koncert zrušen. Děkujeme za pochopení

 

V úterý 3.12. od 19:30 proběhne autorské čtení  a beseda s bosenským básníkem Adinem Ljucou při příležitosti uvedení jeho knihy Stalaktit (Protimluv, 2019). Besedovat s ním bude překladatel František Šístek, úvodem promluví nakaldatel Jiří Macháček.

Básnická sbírka Stalaktit s odkazem na význam tohoto slova zvažuje mj. především samu poezii, sám princip básnění. „Hledat neuchopitelné verše je totéž jako sledovat / záři dávno vyhaslé hvězdy,“ píše autor. Jako kdybychom při čtení básní sestoupili s autorem do hlubin tmy, kde pomalu odkapává voda z krápníků, jejíž rytmus sám řetězí slova, tempo a způsob výstavby věty.

ADIN LJUCA (*1966) publikoval básnické sbírky Hidžra (1996) a Stalaktit (2015), sbírky povídek Vytetované obrazy (bosensky jako Istetovirane slike, 2009), Jeden bílý den (česky 2017) a kulturně-historickou monografii Maglaj: na tragovima prošlosti (1999). Z češtiny přeložil do bosenštiny rozsáhlý výběr z tvorby Ivana Wernische, výbor z básnického díla Petra Hrušky nebo povídek Jana Balabána Možná že odcházíme. Spolu s básníkem Miloradem Pejićem je jeden ze spoluzakladatelů nakladatelství Samizdat (www.samizdat.nu).

 

Ve čtvrtek 4.12. v 19:30 autorka Martina Kemrová pokřtí knihu „V nejlepším věku“ (CPRESS, 2019) – chytrý, ironický, a hlavně vtipný průvodce životem moderní ženy v nejlepším věku

V pátek 6.12. od 19:30 uvede básnířka a teoložka Magdaléna Šipka svou debutovou básnickou sbírku Město hráze

Večerem provede Matěj Senft, knhu uvede Kamil Bouška, básně přečte sama autorka.

Debutová básnická sbírka Město hráze básnířky, teoložky a aktivistky Magdaleny Šipky zahrnuje 31 rozsahem spíše kratších, poetikou a obsahem ovšem hutných básní. Ve sbírce se hojně objevují angažované motivy, poezie Šipky čerpá z autorčiny osobní občanské angažovanosti na poli sexuálních i etnických menšin a práva na město.

V pondělí 9.12. od 19.30. se Lahvice ponoří do vánoční atmosféry během  Vánočního čtení  

Přijďte s námi přivítat čas radosti a veselosti! Vánoce jsou za humny, ulice se chvějí koledami a září světélky. V předvánočním shonu je třeba na chvíli spočinout a rozjímat nad časem, který má do srdcí přinést pohodu a klid.

Z úst básníků a prozaiků zazní úryvky z Dickensových vánočních povídek, židovských legend, teologických zamyšlení a „poezie zimy“.

Večer zkomponoval Matěj Senft.

 

V úterý 10. 12. od 19 hodin proběhne přednáška Terezie Dubinové – hebraistky a kulturoložky.

Beseda je připravena na základě překladu knihy Rozhovor s Andělem od Inelie Benz. Tématem besedy bude jak vnímání andělů ovlivnilo náboženské a kulturní vzorce, jak anděly popisuje židovská tradice a v jaké podobě je přejalo křesťanství.

Vstupné je 150Kč a vstupenky je možné zakoupit přes smsticket.

Ve středu 11.12. proběhne dvacátý čtvrtý poetický večer v rámci projektu Pomáháme poezií

Vstupné je dobrovolné. Celým výtěžkem bude podpořena nezisková organizace FOSA o.p.s. (organizace, která usiluje o začlenění lidí se znevýhodněním, zejména v důsledku zdravotního postižení, do společnosti a o dosažení maximální možné míry jejich soběstačnosti) http://www.fosaops.org/

V pátek 13.12. od 18h  vystoupí vokální quartet Bastet a žáci Lucie Novákové.

Bastet je hudební uskupení zpěvaček, improvizátorek a experimentátorek, které baví společné tvoření s hlasem a tělem.

Na klavír bude doprovázet skvělý Vláďa Heuler

 

V úterý 17.12. v 19:30 zahraje kapela „Trupud a Hlavír“ – čili Michaela Turcerová, Klára Pudláková, Jana Havláková a Vojta Víravský se svými autorskými jazzovými skladbami.

Kvartet Turpud a Havír tvoří čtveřice přátel, kteří se vídají na hamu, na koncertech, v Kotvě, nebo třeba na výletech v přírodě. Jejich synergie může vytrysknout v rozličných podobách a na různých místech od jazzových klubů po bamberský táborák. V Lahvici zahrají převážně autorský repertoár – písně dojemné, hravé I drsné. Přijďte s nimi zažít hudbu a pivečko!

 Ve středu 18.12. od 18:00 proběhne v Lahvici čtení Česko-katalánského spolku. Během akce bude představena kniha Tell a Wish od katalánského autora Jordiho Cabré.

Jordi Cabré se narodil v Barceloně roku 1974 a v současnosti pracuje jako právník. Je jedním z nejúspěšnějších katalánských spisovatelů nové generace a v letošním roce získal jednu z nejvýznamnějších katalánských cen za literaturu – Sant Jordi Award 2019.
V Lahvici bude představena jeho oceněná kniha Tell a Wish.
Celá akce bude probíhat v anglickém jazyce.

 

Ve středu 18.12. od 20:00 budeme promítat snímek Švejk gotovitsja k boju  (1942) doplněný krátkým animovaným snímkem Vánoce (1996) a krátkou adaptací CH. Dickense Vánoční koleda (1910), vše s živou hudbou.

Jako doprovodná kapela se představí bojovníci Strakova cirkusu: Jan Polanský (fanfrnoch), Ondřej Holas (cello), Markéta Müllerová (sax), Vít Rozkovec

 

Poslední předvánoční sobotu (21.12.) od 20:00 představí adventní písně od balkánu po Skandinávii Aida Mujačič (zpěv, piano), Ewa Žurakowska (zpěv), Světlana Sarkisjan (zpěv) a Predrag Duronjić (kytara, kaval)