Program na únor 2020

Čtvrtek 6.2. od 17:30 – Křest básní M. Maršálka – Arménská klávesnice (nakl. Dauphin)

Autorské čtení bude spojené s vernisáží kreseb a ilustrací Jindry Vikové.
Pořadem bude provázet hudba – Jan Jiráň z divadla Y, Vít Janota a Michal Hrubý.
Výstavu uvede Jitka Grígrová z galerie Havelka.

Pátek 7.2. od 19:30 – Uvedení knihy A.Machena  – Temnota nepomíjí (nakl. Malvern)

Knihu uvede překladatel Patrik Linhart
Čtení a performance Bohuslav Vaněk-Úvalský a Petr Stejskal
Přednáška o imaginativní literatuře Ivan Adamovič
Promítání: macheneskní malíři
Reprohudba: Current 93 – Innermost Light

Středa 12.2. od 19:30 – Pomáháme poezií

Dvacátý šestý poetický večer v rámci projektu Pomáháme poezií.

Vstupné je dobrovolné. Celým výtěžkem bude podpořena nezisková organizace FOSA o.p.s. (organizace, která usiluje o začlenění lidí se znevýhodněním, zejména v důsledku zdravotního postižení, do společnosti a o dosažení maximální možné míry jejich soběstačnosti) http://www.fosaops.org/

Čtvrtek 13.2. od 18:30 – Křest revue Archea 2019

Slavnostní prezentace prvního čísla ročenky „Archea: revue pro archetypovou psychologii, astrologii a kosmologii“.

Úterý 18.2. od 19:30 – Pavel Kolmačka: poezie v rytmu včel

Básník života, rostlin, zvířat a včel Pavel Kolmačka přijal pozvání na čtení v Božské Lahvici. Básník a držitel ceny Tvárnice za dílo roku přečte některé ze svých niterných básní za doprovodu obrazů z života „na kraji světa“. Po autorském čtení bude následovat diskuze s autorem.

Pavel Kolmačka (1962) vystudoval elektrotechniku a religionistiku. Pracoval jako asistent v průmyslovém podniku, ošetřovatel, překladatel, redaktor, učitel, v současné době se živí knižními překlady, výukou cizích jazyků, pastevectvím a včelařstvím. Publikovat začal v osmdesátých letech v samizdatu, mimo jiné ve sborníku Básně in margine (1989) společně s Ewaldem Murrerem, Bohdanem Chlíbcem a Miroslavem Salavou. Samostatně vydal básnické sbírky Vlál za mnou směšný šos (KDM a Výtvarná společnost KRUH, 1994, druhé vydání Kalich, 1996), Viděl jsi, že jsi (Petrov, 1998), Moře (Triáda, 2010), Wittgenstein bije žáka (Triáda, 2014) a Život lidí, zvířat, rostlin, včel (Triáda 2018), deníkovou prózu Jedna věta (Revolver Revue, 2012) a román Stopy za obzor (Triáda, 2006).

Dramaturg a moderátor večera: Matěj Senft

Středa 19.2. od 19:30 – Udílení cen Tvárnice

Rok se sešel s rokem, pulty knihkupectví zaplnily další svazky knih a jejich reflexe literárních kritiků. Literární obtýdeník Tvar v prostoru Božské Lahvice již podruhé udělí cenu za dílo a kritika roku. Na večeru vystoupí současný držitel titulu „kritik roku“ Jan M. Heller, který předá štafetu Evě Klíčové. Cenu za dílo roku přijde převzít Petr Borkovec. Produkci večera zajistí Jan Běhounek. Večerem provede Lukáš Senft.

Čtvrtek 20.2. od 19:30 – Poezie na kolečkách

Evropská poezie v českých překladech

Poezie nezná hranic, poezie spojuje lidi napříč státy, poezie je univerzálně sdělná a rozumí jí lidé na celém světě. Všechny kultury mají svou poezii. I my máme svou poezii, ale můžeme se seznámit také s poezií jiných kultur. Díky překladu získává poezie „kola“ a může se vydat do světa. Podobně se do světa vydává i naše putovní výstava evropské poezie nazvaná „Poezie na kolečkách“ neboli „Poetry on Wheels“, použijeme-li moderní lingua franca.

Zahraniční kulturní instituce působící v České republice a organizované ve sdružení EUNIC přišly s nápadem sebrat poezii svých zemí přeloženou do českého jazyka a poslat ji do čtyř světových stran. Čtyři vozíčky obsahující přibližně 50 básnických titulů přeložených do naší mateřštiny z řady evropských jazyků vyrazí do čtyř regionů naší země.

Zahajovací večer celého projektu proběhne 20. února 2020 od 19:00 hod v Božské lahvici. Ondřej Buddeus bude s pozvanými hosty z řad překladatelů, autorů a organizátorů literárního života diskutovat o překladové poezii, její recepci v českých zemích, úskalích spojených s překladem veršů, evropské identitě a o řadě dalších témat, která s tímto disciplínou uměleckého překladu souvisejí.

Pořádá EUNIC a Zastoupení Evropské komise v ČR

Pátek 21.2. od 19:30 – Literární večer Ireny a Marie Šťastných

Literární večer dvou výrazných českých básnířek: Ireny a Marie Šťastných.

Sobota 29.2. od 19:30 – Koncert Huckleberry Friends

Zpěvačka a kytarista neztraceně bloudící na hranicích jazzu, blues a folku. Autorské písně a zhudebněná poezie pohoupou, zmuchlají, pohladí, znepokojí… horská dráha s pohodlnou pohovkou.